HMI چیست

hmi چیست - هیراد کنترل

HMI چیست : Human machine Interface که مخفف شده آن HMI است؛ به معنی رابط کاربری انسان و ماشین می باشد که در صنعت آن ها برای نظارت و کنترل ماشین ها به کار برده می شوند. برای مثال یکی از کاربردهای معمولی و متداول این وسیله در دستگاه های ATM می‌باشد که همگان روزانه با آن سر و کار دارند. دکمه‌ها و نمایشگری در کنار آنها تعبیه شده است که این امکان را به شما می‌دهد ماشین‌ها را کنترل نمایید و آنها را وادار به انجام عملیات مالی نمایید برای مثال یک وجه را دریافت نمایید و یا تراکنشی را انجام دهید.

در‌انجام فرآیندهای صنعتی خیلی سخت است که بتوان یک فرآیند را بدون استفاده از HMI به صورت کارآمدی اتومات نمایید. در بسیاری از موارد اچ ام آی ها به شکل نمایشگر می باشند که اغلب به صورت صفحات لمسی بر روی خود دستگاه ها یا ماشین ها تعبیه شده. به عبارت ساده تر یک واسط کاربری گرافیکی است که در آن نمایشگر های مختلف و کلید های کنترلی و … به صورت بلوک های گرافیکی مشخص می شوند.

از جمله ویژگی های HMI عبارت اند از:
• امکان ذخیره سازی اطلاعات و نمایش گرافیکی فرآیند ها.
• قابلیت نمایش داده ها به صورت نموداری.
• امکان کنترل مانیتور کردن چند دستگاه به صورت همزمان که امکان را به شما می دهد تا در تاسیسات کوچک همه مراحل را به وسیله یک دستگاه کنترل نمایید.

اچ ام ای چیست - هیراد کنترل

اچ ام ای چیست

اچ ام آی یک عضو جدید اتوماسیون می باشد در واقع HMI ها از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده اند کا با نعامل با یکدیگر می توانند نقش یک رابط کاربری بین انسان و ماشین را بر عهده دارند. در قسمت نرم افزار باید به صورت شماتیک طراحی از دستگاه های فیزیکی موجود در اتوماسیون را پیاده سازی کنیم؛ به صورتی که یک موتور دوکمه به شکل گرافیگی قرار داده ایم.

در واقع این بخش به تخصص کافی احتیاج دارد. و باید به شکل برنامه نویسی محیط مناسب در اچ ام آی پیاده سازی شود. در قسمت سخت افزاری تنظیم آن سخت نمی‌باشد و فقط به اتصال چند سین به مانیتور خلاصه می‌شود البته تنها یک سخت افزار وجود دارد که در واقع همان HMI است.

این وسیله دارای مشخصات کلی همچون موارد زیر می باشد:
• دارای صفحه تاچ اسکرین در سایز های متفاوتی است.
• شبیه سازی On-line / Off-line.
• توانایی نمایش انیمیشن.
• قابل اتصال به انواع PLC ها.
• ارتباط سریال به وسیله دو پورت به صورت همزمان.
• قابلیت نمایش اطلاعات به صورت نمودار یا منحنی.
• و …

HMI چیست

باید بدانید که شرکت های زیادی در زمینه تولید HMI ها فعالیت می نمایند.بعضی از این شرکت ها قبلا به تولید پی ال سی ها پرداخته بودند. برای محصولات خود HMI های اختصاصی طراحی می کردند اما با این وجود شرکت های دیگری هم وجود دارد. برای تمام برندهای مطرح به طراحی و تولید HMI پرداخته اند. اچ ام آی های مدرن به شما این امکان را می دهند که بتوانید با هر نوع سیستمی ارتباط بر قرار کنید که بر اساس ویژگی های دستگاه و نوع کاربرد می توانند متغیر شوند این مشخصه ها شامل اندازه خود دستگاه، تکنولوژی های رابط کاربری، رابط های ارتباطی می باشند.

به این علت ،در اتوماسیون صنعتی ،HMIها از دستگاه‌های استاندارد 11 اینچی تا صفحات پیچیده پهن 15.6 اینچی پشتیبانی می‌کنند. برای ساده‌ سازی هرچه بیشتر کار اپراتور، تکنولوژی صفحه لمسی وجود دارد که این امکان را فراهم می کند کاربر با ماشین‌ها و کارخانه تعامل بصری داشته باشد.

کاربرد HMI

به دلیل گسترگی قابلیت‌های HMIها می‌توانیم بگوییم که کاربرد آنها تنها به یک صنعت خاص محدود نمی شود. بلکه می‌توانید انها را در صنایع مختلف همچون پلاستیک ، پتروشیمی ، نیروگاه‌ها و خطوط تولید مشاهده کنید. در حال حاضر شرکت‌های زیادی در زمینه تولید این محصول شروع به فعالیت کرده‌اند که بهترین آنها شرکت‌های ژاپنی، آلمانی، آمریکایی و … می‌باشند. از جمله برندهای مطرحی که می توان برای اچ ام آی ها نام برد برند زیمنس ، برند دلتا ، برند امرون ، برند توشیبا و میتسوبیشی و … اشاره کرد.

انواع پی ال سی زیمنس در سایت هیراد کنترل

 

hmi چیست- هیراد کنترل

hmi چیست- هیراد کنترل

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*